Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2010

Γαλατάσαράι: Στο "+5" η διαφορά

Δύο γκολ πέτυχε ο Καντέρ Κεϊτά για την "Γαλατά" και από ένα οι Αρντά Τουράν και Ζο, με τον Βραζιλιάνο να σκοράρει με πέναλτι.

Στην δεύτερη θέση είναι η Μπούρσασπορ με 4 βαθμούς λιγότερους από την Γαλατάσαράι, ενώ η Ανκαρατσιουτσού κέρδισε με 1-0 την Γκαζιάντεπσπορ χάρη σε γκολ του Ντάριους Βασέλ.

Η σύνθεση της Γαλατάσαράι

Λέο Φράνκο, Σαμπρί Σαριόγλου, Νέιλ, Σερβέτ Τσετίν, Τσανέρ Ερκίν, Μεχμέτ, Αϊχάν Ακμάν, Καντέρ Κεϊτά (89' Εμρέ Γκιουνκιόρ), Ζιοβάνι Ντος Σάντος (91' Εμρέ Τσολάκ), Αρντά Τουράν (78' Μουσταφά Σαρπ), Ζο.

Η σύνθεση της Φενέρμπαχτσε

Βολκάν Ντεμιρέλ, Γκιοκχάν Γκιονιούλ, Μπεκίρ, Μπιλίκα, Αντρέ Σάντος, Ντενίζ (46' Ντέιβιντ), Σελτσούκ (46' Κρίστιαν), Εμρέ Μπελόζογλου (88' Γκιοκχάν Ουνιάλ), Βέντερσον, Άλεξ, Γκουΐθα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Αντάλιασπορ - Τράμπζονσπορ 1-1 (16' Νετσατί Ατές / 5' Μπουράκ Γιλμάζ)

Σάββατο
Μπούρσασπορ - Σίβασπορ 3-0 (30' Μπατάγια, 48' Μπαχαντίρ, 50' Οζάν Ιπέκ)
Καϊσέρισπορ - Μπεσικτάς 1-2 (81' Μακουκούλα / 2' Ροντρίγκο Τέγιο, 30' Εκρέμ Νταγκ)

Κυριακή

Ντενίζλισπορ - Άνκαρασπορ 3-0 (στα χαρτιά)
Μανίσασπορ - Ντιγιάρμπακιρσπορ 2-1 (18' Γιγκίτ Γκεκογκλάν, 68' Εργκίν Κελές / 65' Μπεμπέ Ανιλέ)
Γκεντσλέρμπιρλιγί - Ανκαρατσιουτσού 0-1 (11' Ντάριους Βασέλ)
Γκαζιάντεπσπορ - Εσκισέχιρσπορ 1-1 (90' Μπέτο / 13' Τζέισε Οκβουνβάνε)
Ίστανμπουλ - Φενέρμπαχτσε 2-1 (30' και 83' Εσκεντέρ Αλίν / 57' Άλεξ)
Γαλατάσαράι - Κασίμπασα 4-1 (29' Αρντά Τουράν, 75' και 84' Καντέρ Κεϊτά, 82' πέν. Ζο / 65' Γεκτά Κουρτουλούς)

ΕΑΠ ΛΟΥΞ: «Διπλό» στην Κηφισιά

Την αποστολή της εις πέρας έφερε η ΕΑΠ Λουξ για την προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής. Οι «μελανόλευκοι» απέδρασαν με τη νίκη (3-1 σετ) στο παιχνίδι τους με την Κηφισιά, η οποία πάντως, δυσκόλεψε αρκετά τους παίκτες του Γιώργου Χριστόπουλου.

Με αυτή τη νίκη, οι «μελανόλευκοι» παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής από τον Παναθηναϊκό, τον οποίο υποδέχονται την επόμενη Δευτέρα (8/3), ενώ από αύριο ξεκινάει η προετοιμασία τόσο για το ματς με τους «πράσινους», όπου θα κριθεί η πρώτη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, όσο και για τον χρονικά πρώτο αγώνα της εβδομάδας, αυτόν με τη Νόλικο την Τετάρτη στο «Δ. Τόφαλος», στη ρεβάνς της ήττας με 3-1 σετ, με έπαθλο την πρόκριση στο φάϊναλ – φορ του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών.

Τα σετ: 15-25 (19’), 25-22 (25’), 27-29 (31’), 22-25 (24').

League Cup: Το σήκωσαν οι "μπέμπηδες"

Ο Γουέιν Ρούνεϊ δεν ξεκίνησε στον τελικό του Λιγκ Καπ Αγγλίας ανάμεσα σε Αστον Βίλα και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Πέρασε ως αλλαγή στο ματς μόνο και μόνο επειδή τραυματίστηκε ο Μάικλ Οουεν, ωστόσο έκανε το θαύμα του. Με μια κεφαλιά στο 74', ολοκλήρωσε την ανατροπή της Γιουνάιτεντ που με σκορ 2-1 έριξε τους "χωριάτες" στο καναβάτσο και πανηγύρισε την κατάκτηση του τίτλου στο κατάμεστο Γουέμπλεϊ.

Η Αστον Βίλα ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς τον τελικό, αφού μόλις στο 4' κέρδισε πέναλτι σε μια φάση που ο Βίντιτς θα έπρεπε να αποβληθεί, αφού ανέτρεψε ως τελευταίος παίκτης τον Αγκμπονλαχόρ. Ο Μίλνερ ευστόχησε από τα έντεκα βήματα και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Μπέρμιγχαμ, που όμως είδε τον Οοουεν να την ισοφαρίζει οκτώ μόλις λεπτά αργότερα.

Η Μάντσεστερ δεν ησύχασε και στο 74', ο Ρούνεϊ σκόραρε για 28η φορά φέτος σε όλες τις διοργανώσεις εκμεταλλευόμενος την άψογη σέντρα του Βαλέντσια και χάρισε στους "μπέμπηδες" και τον Σερ Αλεξ Φέργκιουσον έναν ακόμα τίτλο.

ΠΑΟ: Βλέπουν την πλάτη του...

Σε ένα ματς όπου ο Παναθηναϊκός ήταν μέτριος, ήρθε ο Τζιμπρίλ Σισέ να βγάλει και πάλι το «φίδι από την τρύπα». Ο Γάλλος πέτυχε δύο γκολ (21’πεν, 55’), οι «πράσινοι» νίκησαν 2-0 τον Πανιώνιο στη Ν. Σμύρνη για την 24η αγωνιστική και επέστρεψαν στην κορυφή της Σούπερ Λίγκας. Έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για τον καταλογισμό του πέναλτι που έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μπεθέρα, Μανιάτης, Μπαρόνι (58' Κούκετς), Γιόνσον (46' Σκούφαλης), Ριέρα, Μπάλαμπαν, Κουμορτζί, Σιόβας, Κοντοές, Τσότσαλιτς (76' Νικολάου), Τζαβέλλας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τζόρβας, Σαριέγκι, Νίνης (80' Σιμάο), Καντέ, Σισέ, Λέτο (85' Χριστοδουλόπουλος), Σαλπιγγίδης (72' Σαλπιγγίδης), Ζιλμπέρτο Σίλβα, Δάρλας, Βύντρα, Κατσουράνης.

ΑΡΗΣ - ΛΑΡΙΣΑ 2-0

Η ανοησία του Ραντοσάβλιεβιτς να αφήσει την Λάρισα με δέκα παίκτες από το 16ο λεπτό και η αποφασιστικότητα του Αρη, έφεραν την ΑΕΛ, κάτω από την επικίνδυνη ζώνη, να αντιμετωπίζει πλέον πιο έντονα από ποτέ το φάσμα του υποβιβασμού στη Β' Εθνική.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 2-0, χάρη σε τέρματα του Ναφτί στο 32ο λεπτό με δυνατό σουτ και του Κάμπορα στο 36', όταν εκμεταλλεύτηκε την ασίστ που του προσέφερε ο Νταμπίζας, γυρίζοντας με την "πλάτη" τη μπάλα στον Βιέρα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νίκη με αποδοκιμασίες...

Χωρίς να εντυπωσιάσει και πολύ πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 2-0 ο Ολυμπιακός νίκησε τον Ατρόμητο που δικαιούται να φωνάζει για τη διαιτησία του Γιάχου, για το μη καταλογισμό ενός πέναλτι που έβγαζε μάτια στο 62ο λεπτό σε ανατροπή του Μέλμπεργκ στον Φαβάλι και ενώ το σκορ είχε "κολλήσει" στο 1-0.

Το σκορ άνοιξε ο Ντάρμπισαϊρ στο 18΄, ενώ αυτός που δημιούργησε κλασσική ευκαιρία για να προηγηθεί στο 17', όταν ο Νικοπολίδης εξουδετέρωσε με εντυπωσιακή επέμβαση δυνατό σουτ του Περόνε.

Διπλή ευκαιρία για γκολ έχασαν οι ερυθρόλευκοι στο 39' με τον Λούα Λούα να στέλνει τη μπάλα αρχικά στο δοκάρι και στη συνέχεια τον Ζαϊρί να τη στέλνει ψηλά άουτ.

Στα μισά του β' ημιχρόνου ξεκίνησαν οι αποδοκιμασίες για τους παίκτες του Ολυμπιακού από τον κόσμο, ενώ το 2-0 ήρθε μοιραία, στις καθυστερήσεις όταν και ο Μιχαηλίδης είχε βρεθεί στην εστία του Νικοπολίδη για να διεκδικήσει την ισοφάριση, με τον Μήτρογλου στην αντεπίθεση, να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Καλλιθέα η κερδισμένη

Την «λευκή» ισοπαλία στα Μέγαρα μεταξύ του τοπικού Βύζα και της Παναχαϊκής, εκμεταλλεύτηκε η Καλλιθέα που νίκησε στην Κρήτη τη Χερσόνησο με 2-1 και «προσπέρασε» την Πατρινή ομάδα στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έπειτα από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής στο νότιο όμιλο:

Κόρινθος – Παναιγιάλειος 1-0 (37’ Νταμιάνο)
Βύζας Μεγάρων – Παναχαϊκή 0-0
Ατσαλένιος – Αίας Σαλαμίνας 4-2 (45’, 71’ Γενιτσαρίδης, 77’ Ρηγάκης, 89’ Συσκάκης / 14’ Παπαπαναγιώτου, 45+1 Καραχάλιος)
ΠΑΟ Ρουφ – Σαρωνικός Αίγινας 2-1 (43’ Βιδάλης, 71’ Βλαστέλης / 55’ Σκαφτούρος)
Ασπρόπυργος – Ζάκυνθος 3-4 (25’ Τσούπρος, 52’ Μποταϊτης, 88’ Μπραντάν / 5’ Κωστάκης, 59 Καρακατσάνης, 65’ Θανόπουλος, 90+1 Μπάστας)
Χερσόνησος – Καλλιθέα 1-2 (38’ Κατσαρός, )
Αγία Παρασκευή -Χαϊδάρι 0-0
Πλατανιάς – Παναργειακός 2-0 (12’ πεν. Πάγκαλος)

Νικητές οι ''Πολίτες'' στο ντέρμπι

Η Σίτι επικράτησε στο Stamford Bridge 2-4 της Τσέλσι σε ένα γεματο παιχνίδι με πολλές φάσεις και αποβολές...έτσι η Τσέλσι έμεινε στάσιμη στο βαθμολογικό πίνακα και πλέον είναι στο +1 από την Μάντσεστερ Γιουναϊτεντ.

Σκόρερ για την Τσέλσι.Lampard 41, 90 (pen)

Καλή η Ευρώπη αλλά τώρα.....Ελλάδα

Ο Παναθηναικός θα αντιμετωπίσει σήμερα εκτός έδρας στην Ν. Σμύρνη τον Πανιώνιο στις 19.00(NV1).Οι πράσινοι μετά την εντυπωσιακή νίκη στην Ρώμη καλούντε να ξεπεράσουν το εμπόδιο του Πανιώνιου ώστε να ανέβουν πάλι στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Super League,καθώς ο Παοκ ηγείτε πλεον στην Super League,αλλά με ένα παιχνίδι περισσότερο.Οι παίχτες του Ν. Νιόπλια θα πρέπει να δείξουν χαρακτήρα και να μην υποτιμήσουν τον αντίπαλο.Όπως όλα δείχνουν το φετινό πρωτάθλημα είναι στο χέρι των πράσινων,καθώς είναι αυτοί που θα άναδειξουν τον πρωταθλητή...Ο Σισέ και οι συμπαίχτες του πρέπει να θυμηθούν τον παλιό τους εαυτό και να επιστρέψουν στις νίκες.7 βήματα απομένουν ακόμα για να στεφθεί πρωταθλητής ο ΠΑΟ,αρκεί οι παίχτες του να βλέπουν κάθε αγώνα σαν τελικό

Σισέ

Στην αποστολή βρίσκονται ακόμα οι Γκαλίνοβιτς, Μπιάρσμιρ, Μαρίνος, Σιμάο, Κλέιτον, Χριστοδουλόπουλος, Ρουκάβινα, Πετρόπουλος.

Σάββατο 27 Φεβρουαρίου 2010

Να' τοι οι πρωταθλητές....

Μέρες 85' ζει ο Π.Α.Ο.Κ ο οποίος είναι πιο κοντά απο ποτέ στην κατάκτηση ενός πρωταθλήματος μετά απο 25 χρόνια.
Ο δικέφαλος του Βορρά έχοντας σε καταπληκτική μέρα τους Βιερίνια (κορυφαίος του αγώνα) και Ίβιτς κατάφερε να προηγείται μόλις στο 12' με 0-2. Αρχικά ο Βιερίνια με κεφαλιά και στη συνέχεια ο Ιβιτς με τον ίδιο τρόπο.
Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου οι Θεσσαλονικείς διαχειρίστηκαν άψογα την εξέλιξη του αγώνα και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα χωρίς δυσκολία.
Ο Π.Α.Ο.Κ συνέχισε με τον ίδιο θεαματικό τρόπο και στο δεύτερο ημίχρονο δημιουργώντας απειλητικές καταστάσεις στα καρέ της Ξάνθης. Στο 66' ο Βιερίνια έκανε το 0-3 και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του δικεφάλου. Ο Π.Α.Ο.Κ συνέχισε να φτάνει με άνεση στην περιοχή του Γκσπουρνινγκ όμως ο τερματοφύλακας της Ξάνθης έδειξε ουκ ολίγες φορές τη μεγάλη του αξία.
Oι παίκτες του Σάντος πέρασαν και απο τα πηγάδια συνεχίζοντας έτσι την ξέφρενη πορεία τους για τον τίτλο, είναι πλέον μόνοι πρώτοι στην κορυφή.

Συνθέσεις
Ξάνθη:
Μίχαελ Γκσπούρνινγκ, Κιμ Τζάγκι, Γιάννης Παπαδημητρίου (46' Φλορίν Στίνγκα), Σπύρος Βάλλας, Θανάσης Κωστούλας, Κώστας Φλίσκας, Ντιέγκο Κιντάνα (69' Λουτσιάνο Ντε Σόουζα), Ζντένο Στρμπα, Μάουρο Πόι, Μπούγκα Μουγκουρέλ (46' Νέιθαν Ελιγκτον ), Μαρσελίνιο Λέιτε
Π.Α.Ο.Κ.:
Κώστας Χαλκιάς, Στέλιος Μαλεζάς, Πάμπλο Κοντρέρας, Μίροσλαβ Σνάουτσνερ, Μασιέλ Λίνο, Βλάνταν Ιβιτς (86' Γιώργος Φωτάκης), Βίκτορ Βιτόλο, Ολιβιέ Σορλέν, Πάμπλο Γκαρσία (89' Αρνάλδο Εντίνιο), Ζλάταν Μουσλίμοβιτς, Αντελίνο Βιεϊρίνια (79' Μοράις Κριστιάνο)

''Τρομοκρατικό'' χτύπημα...

Την τέταρτη σερί νίκη της πήρε η Α.Ε.Κ με αντίπαλο τον Εργοτέλη. Ένα δύσκολο απόγευμα για την ένωση που τελείωσε όμως θετικά.
Ο Εργοτέλης ξεκίνησε φουριόζος το ματς και είχε δύο καλές ευκαιρίες με τους Τσεσνάουσκις και Μπούντιμιρ με το καλημέρα. Η Ένωση αφυπνίστηκε και στο 12' ο Τζεμπούρ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Α.Ε.Κ προσπάθησε να καθαρίσει το ματς και είχε 2-3 καλές ευκαιρίες. Η πρώτη στο 20' με φάουλ του Σκόκο και η δεύτερη 3' λεπτά αργότερα όταν το πλασέ του Τζεμπούρ πέρασε λίγο άουτ.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος εμφάνισε σημάδια χαλάρωσης πράγμα το οποιό εκμεταλεύτηκαν οι Κρητικοί και έφτασαν με αξιώσεις στην εστία του Σάχα χωρίς ωστόσο να έχουν την μεγάλη ευκαιρία χάρη στις καθοριστικές επεμβάσεις των αμυντικών της Ένωσης.
Οι Κρητικοί συνέχισαν την πίεση χωρίς όμως να έχουν αποτέσμα. Στις καθυστερήσεις του αγώνα οι παίκτες του Εργοτέλη ζήτησαν πέναλτυ σε ανατροπή του Λεάλ, ο διαιτήτης όμως διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Συνθέσεις
Α.Ε.Κ.:
Σεμπάστιαν Σάχα, Νίκος Καράμπελας (62' Παναγιώτης Λαγός), Ζεράλντο Αλβες, Κάρλος Αραούχο, Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς, Περέιρα Λεονάρντο (64' Γκουστάβο Μαντούκα), Παντέλης Καφές, Γρηγόρης Μάκος, Ισμαέλ Μπλάνκο, Ραφίκ Τζιμπούρ, Ιγκνάσιο Σκόκο (85' Γιουσούφ Χέρσι)
Εργοτέλης:
Σήφης Δασκαλάκης, Μάριο Χίμπλινγκερ (62' Λευτέρης Γιαλούσης), Παναγιώτης Κορδονούρης, Δημήτριος Γελαδάρης , Γκεόργκι Σασιασβίλι, Μπέτο, Ντεϊβίντας Τσεσνάουσκις, Μιχάλης Φραγκουλάκης, Σωτήρης Μπαλάφας, Μάρις Βερπακόφσκις (66' Σέρχιο Λεάλ), Μάριο Μπουντιμίρ (79' Γιάννης Κοιλιάρας)

ο 13ος άθλος του Ηρακλή...

Μεγάλη νίκη σημειωσε ο Ηρακλής στην Τρίπολη με τους παίκτες του να ΄παραβιάζουν 4 φορές την εστία του Αστέρα. Ο Γηραίος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και είχε δύο καλές ευκαιρίες στο 4' και στο 11'. Το γκολ δεν άργησε καθώς στο 20' ο Γιάκομπ έκανε το 0-1. Στο 39' ο Λαμπρόπουλος (που είχε αντικαταστήσει τον Κουκουλάκη λόγω τραυματισμού) καταλόγισε πέναλτυ μετά απο ανατροπή του Κονέ. Ο τελευταίος πέταξε αυτή τη μεγάλη ευκαιρία στα σκουπίδια.
Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τους Ηρακληδείς να πιέζουν χωρίς όμως να διπλασιάζουν τα τέρματα τους.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όμως ο Κονέ με ένα ασύλληπτο σουτ έκανε αυτό που δεν είχε πετύχει στο 39'. Στο 59' το νέο πέναλτυ που δόθηκε ανέλαβε να εκτελέσει ο Μιλάνο ο οποιός έκανε το 0-3. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο ίδιος παίκτης στο 73' με τους οπαδούς του Ηρακλή να φτάνουν στα ουράνια.
Με αυτή τη μεγάλη εμφάνιση οι Θεσσαλονικείς έπιασαν τον Πανιώνιο στους 28 βαθμούς στη 10η θέση.

Συνθέσεις
Αστέρας Τρίπολης:
Νίκος Αναστασόπουλος, Σεμπαστιάν Μπαρτολίνι, Μπρούνο Ουριμπάρι, Λεωνίδας Αργυρόπουλος (65' Βαγγέλης Καούνος), Λιονέλ Ρίος (60' Σαλόζε Ουντόζι), Νίκος Λαζαρίδης, Αντριαν Μπαστία, Σεμπαστιάν Καρέρα, Λούκας Βίλτσες, Εντερ, Ντάνιελ Τσέζαρεκ (75' Στάθης Ρόκας)
Ηρακλής:
Ντάνιελ Φερνάντες, Τσάβι Μάρτος, Τάσος Κατσαμπής (82' Αχιλλέας Σαρακατσάνος), Γρηγόρης Παπαζαχαρίας, Ματίας Λέκι, Σεμπαστιάν Γκαρσία (77' Λούκας Ριμόλντι), Παναγιώτης Κονέ, Μάουρο Μιλάνο (87' Δημήτρης Γιάντσης), Κάρλος Καρλίνιος, Βίκτορ Γιάκομπ, Μπογκντάν Μάρα

Με το δεξί η Εθνική Ράγκμπι

Αγώνα Ράγκμπι για πρώτη φορά στην Πάτρα, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι Πατρινοί φίλαθλοι, καθώς σήμερα το μεσημέρι διεξήχθη η αναμέτρηση μεταξύ των Εθνικών ομάδων ανδρών της Ελλάδας και της Φιλανδίας.

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο Πατρών και μάλιστα πολλοί ήταν αυτοί που έσπευσαν προκειμένου να δουν από κοντά το συγκεκριμένο άθλημα που αρχίζει να γίνεται περισσότερο αναγνωρίσιμο στη χώρα μας.

Μάλιστα οι διεθνείς κατάφεραν να επιβληθούν με 31-10 (22-10 ημίχρονο) της Φιλανδίας, στον πρώτο αγώνα για το Κύπελλο Εθνών της FIRA, προκριματικά παγκοσμίου πρωταθλήματος της Νέας Ζηλανδίας το 2011.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι προπονητής της Εθνικής Ελλάδος, είναι ο Οlivier Magne, ενώ οι παίκτες που αγωνίστηκαν με τη «γαλανόλευκη» φανέλα, έχουν ως ακολούθως:

16. Βαγγέλης Νάστας (Athens Rugby)
17. Κωνσταντίνος Ευαγγελόπουλος (Thessaloniki Lions)
18. Nίκος Χατζηνικολάου (Κολοσσοί Ρόδου)
19. Σταύρος Μποχώρης (Lions Θεσσαλονίκη)
20. Beka Bekaouri (Ηρακλής)
21. Χρήστος Φιωτάκης (Nice Cote d' Azur)
22. Jineuk YI (Attica Springboks)

Οι ημερομηνίες των επίσημων αγώνων της Εθνικής Ομάδας Ράγκμπι XV :

ΣΑΒΒΑΤΟ 13 ΜΑΡΤΙΟΥ 2010 : ΕΛΛΑΔΑ – ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ (camp προετοιμασίας 4-7/3)

ΣΑΒΒΑΤΟ 17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2010 : ΙΣΡΑΗΛ – ΕΛΛΑΔΑ (camp προετοιμασίας 9-11/4)

ΣΑΒΒΑΤΟ 24 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2010 : ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ

ΕΠΣ Αχαΐας: Ισόπαλο το ντέρμπι

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής μεταξύ του Απόλλωνα και του Αίαντα. Ένα παιχνίδι που παρά το γεγονός ότι δεν είχε τέρματα, είχε πολλές καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες των ομάδων.

Το άδικο για την ομάδα της Εγλυκάδας είναι ότι έμεινε από το 32' λεπτό με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Ανδριακόπουλου με 2η κίτρινη γεγονός που δεν της επέτρεψε να διεκδικήσει την νίκη.

Συνθέσεις

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΓΛΥΚΑΔΑΣ : Αγοράκης, Κουλούρης, Π. Τσίρκας, Σ. Κυριτόπουλος, Τσιντώνης, Ανδριακόπουλος, Χρονάς (55' Κ. Αβραμόπουλος), Ν. Κυριτόπουλος (65' Μανίκας), Χριστόπουλος, Σουγλέρης, Παναγόπουλος (Γ. Αβραμόπουλος)

ΑΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ : Χρανιώτης, Κουνιάκης, Μπάτσικας, Κακουρής, Κωνσταντινίδης (79' Νικολόπουλος), Μαραγκός, Ν. Μπαλής, Μητρόπουλος, Φλωράτος, Α. Μπαλής, Κολέσης

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, το Πάτραι ξεπέρασε και το εμπόδιο της ΑΠΟ Αρόης και συνεχίζει ακάθεκτο προς την άνοδο, αυξάνοντας και άλλο την διαφορά από τους διώκτες του. Αναλυτικά είχαμε:

Αναγέννηση Ψαθοπύργου - Θύελλα Σκιαδά 1-2
ΑΟ Πάτραι 2008 - ΑΠΟ Αρόης 4-1
Ολυμπιακός Π. - Άρης Πατρών 0-1
Λιμνοχώρι - Αστέρας Μιντιλογλίου 5-1

LIVE(16.45).ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ(0-4)ΤΛΚ

22' ΙΑΚΟΜΠ(Ηρακλης)
38'ΚΟΝΕ χαμένο πέν.(Ηρακλής)
56'ΚΟΝΕ(Ηρακλής)
59'ΜΙΛΑΝΟ(Ηρακλής)
72'ΙΑΚΟΜΠ(Ηρακλής)

Ντέρμπι για 2....

Ντέρμπι για 2 σήμερα,καθώς ο Τζόν Τέρι και η ομάδα του (Τσέλσι) αγωνίζεται ενάντια στην ομάδα του πρώην μπλε Γουέιν Μπρίτζ (Μαν. Σίτι) στο Stamford Bridge...Όπως όλα δείχνουν και με αφορμή το πρόσφατο ροζ σκάνδαλο,οι κάμερες θα είναι στραμένες στους δυο παίχτες.